Czy to najlepsze polskie literackie fantasy

Wiedźmin autorstwa Andrzeja Sapkowskiego ma dzisiaj status kultowy. Książki z tej serii zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, a historia wykreowana przez polskiego pisarza uważana jest za jedną z najlepszych pośród współczesnej literatury fantasy. Jak jednak podejść do tego cyklu? Od jakich książek zacząć? Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z sagą wiedźmińską, wybierzmy Miecz przeznaczenia. To zbiór opowiadań, który stanowi doskonałe wprowadzenie do serii. 

Poznaj świat, poznaj bohaterów

Miecz przeznaczenia (tania książka i szybka wysyłka!) składa się z sześciu różnych opowiadań. Wszystkie historie są umiejscowione w uniwersum, które Sapkowski będzie rozwijał w późniejszej sadze wiedźmińskiej. W tym zbiorze opowiadań po raz pierwszy mamy też do czynienia z postacią Geralta z Rivii. Warto jednak zauważyć, że wiedźmin pojawia się tutaj raczej na uboczu. A to dlatego, że celem Miecza przeznaczenia jest zapoznanie czytelników z nowym światem. Ci mają obeznać się z zasadami, jakie w nim panują, kto właściwie tu rządzi oraz jak wyglądają relacje pomiędzy ludźmi i innymi rasami. 

Charyzmatyczne postacie

Większość postaci, które pojawiają się w Mieczu przeznaczenia, powrócą w kolejnych książkach z serii. Warto sięgnąć po ten zbiór, nawet jeśli książki Andrzeja Sapkowskiego dobrze już znamy. Dlaczego? Bo to świetnie napisana opowieść, w której na pierwszy plan wysuwają się charyzmatyczni bohaterowie oraz niesamowita, złożona historia. 

O czym opowiada Miecz przeznaczenia, czyli zbiór opowiadań autorstwa Andrzeja Sapkowskiego:

– w środku znajduje się aż sześć opowiadań ze świata wiedźmińskiego,

– to pierwszy zbiór opowiadań, w których pojawia się postać Geralta,

– wprowadzenie do najbardziej znanego uniwersum Andrzeja Sapkowskiego,

– poznajemy postacie oraz miejsca, które powrócą w kolejnych książkach,

– Geralt z Rivii znajduje się w tych opowiadaniach na drugim planie,

– jeśli nie mieliśmy do czynienia z Wiedźminem, zacznijmy od tej książki.