aaa  
   
     
 

Historia

 
Początki historii OSM w Chmielniku zaczynają się w 1925 roku, kiedy to w Drugni rozpoczęła pracę powołana przez grupę miejscowych rolników Spółdzielnia zajmująca się skupem mleka, które następnie przerabiane było na masło i rozprowadzane do kupców.
Obecna OSM w Chmielniku jest spadkobierczynią tej Spółdzielni i pracuje na jej bazie.

W skład obecnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku swojego czasu weszły, a raczej przyłączyły się następujące Spółdzielnie:

- Spółdzielnia Mleczarska w Szańcu

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarkowy - 1968 r.

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Wójczy - 1970 r.

Inicjatorem i organizatorem Spółdzielni Mleczarskiej w Drugni był miejscowy proboszcz ks. Tomasz Wąsik, który w 1924 roku powołał Komitet Organizacyjny oraz został pierwszym prezesem.

Spółdzielnia wkrótce rozszerzyła działalność na następne wsie. Poza Drugnią i Drugnią Rządową do Spółdzielni należały: Wierzbie, Strojnów, Podstoła, Gnojno i Łagiewniki.

Produkcja odbywała się najpierw w starej karczmie. Główne maszyny to beczka o ręcznym napędzie, wirówka, wygniatacz do masła i forma do pakowania.

Dostawcy zabierali z powrotem odwirowane mleko. To już niejako należało do zwyczaju - prawem niepisanego - że każdy dostawca oczekując na odwirowane mleko przykładał się do korby i obracał beczkę. W ten sposób Spółdzielnia oszczędzała na robociźnie. Nikt sobie jednak na ten stan rzeczy nie narzekał. Każdy dostawca i jednocześnie członek wiedział bowiem - że każdy zaoszczędzony grosz zostanie przeznaczony na rozwój inwestycyjny swojej Spółdzielni.

Wkrótce też ze starej karczmy przeniesiono się do nowo wybudowanej mleczarni. Powstała filia w Strojnowie też dorobiła się własnego budynku. Podobnie w Gnojnie.

W tych miejscowościach odwirowywano jedynie śmietanę, a produkcja masła odbywała się w Drugni.

Gotowy produkt odwożono wozem konnym dwa razy w tygodniu do Kielc. Masło to cieszyło się uznaniem, a odbiorcami byli co najpoważniejsi kupcy i restauratorzy. Przy okazji wozak z powrotem przywoził do Drugni różne towary pierwszej potrzeby nabywane taniej od stałych odbiorców masła.

Żywiołowy rozwój Spółdzielni przerwał okupant przenosząc ją do Chmielnika. Po wyzwoleniu odrodziła się na krótko, bo znowu w 1951 r. została upaństwowiona przyjmując nazwę - Powiatowe Zakłady Mleczarskie. Dopiero w 1957 r. Spółdzielcy odzyskali należne im prawa. Znowu na bazie Powiatowych Zakładów Mleczarskich została powołana do życia działająca do chwili obecnej - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska.

 
     
 
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Chmielniku 26-020 Chmielnik, ul. Polna 10 stat4u
 
     
 

Budowa stron internetowych i aktualizacja stron www: www.intermikro.com & projektowanie logo folderów i ulotek www.myvisions.pl

 

 Informujemy, że strona korzysta z plików cookies - zapoznaj się z polityką prywatności